סגנונות באמנות אברו

סגנונות באמנות אברו
באמנות אברו מרבלינג (Ebru Marbling) מסורתית יש לא מעט סגנונות, הנפוצים ביניהם הם Battal, Gelgit, Tarakli ו- Bulbul Yuvasi. סגנונות אלו הם שילובים של טכניקות יצירה שונות על גבי המים, השוני בין הסגנונות הוא סדר הסגנונות אחד על גבי השני ושימוש בכלים שונים. אתם מוזמנים לנסות את הסגנונות השונים אם אתם בעלי ערכת יצירה (ניתן לרכוש כאן) ולשלוח אלינו, נשמח לשתף את האמנות שלכם :)

Battal Ebru​

זה הדפוס העתיק ביותר, כל שאר דפוסי אמנות האברו נגזרים מהסגנון הזה. טכניקת Battal Ebru מורכבת מהתזה של כמה צבעים שונים בשכבות, ללא מעבר של כלים ושינוי כלשהו לאחר ההתזה; ראשית מתיזים את הצבעים הפחות סמיכים בדר”כ.

Gelgit (Tidal) Ebru

סגנון אברו זה נוצר משכבה אחת בסגנון Battal Ebru, כלומר פיזור בהתזה של כמה צבעים כרקע. לאחר מכן עוברים עם מחט אברו, מסרק אברו או כלי אחר לרוחב התבנית, קדימה ואחורה. ניתן לקבל תוצאות שונות עם מרחקים שונים בין העברות הפסים.

Şal (Shawl) Ebru

סגנון באמנות האברו המורכב משכבה ראשונה בסגנון Gelgit ולאחר מכן שכבה נוספת של Gelgit עם פסים רחבים יותר, לעיתים בצורת האות S.

Taraklı Ebru אברו מסורק

בסגנון אמנות אברו זה מפזרים מספר צבעים באמצעות מברשות ההתזה (סגנון Gelgit) ואז משתמשים במסרקי האברו בשביל ליצור דפוסים שונים. לעיתים לאחר יצירת דפוסים באמצעות מסרק אברו, מפזרים עוד צבע עם מברשת ההתזה וחוזרים על התהליך בצורה זהה או שונה. ישנם כמה סוגים של מסרקים – צפו בכלים.

Bülbül Yuvası (Nightingale’s nest)

בסגנון אמנות אברו זה יוצרים קודם כל שכבת רקע בטכניקת Battal, ואז יוצרים ספירלות מבחוץ לאמצע או מהאמצע כלפי חוץ בעזרת מחטי (מַרְצֵעַי) אברו בקוטר 3-5 ס”מ. ניתן להשתמש בסגנון זה גם על רקע בסגנון Gelgit או Tarakli. ניתן להשתמש במסרק אברו עם מחטים רחוקים אחד מהשני, ליצירת ספירלות במקביל.

Sandy Ebru (Kumlu)

סגנון זה באמנות אברו הינו שימוש במעין תופעת לוואי של הצבע, יצרת סדקים. מתחילים בטפטוף שכבות צבע עד שאחת עולה על השניה ונוצרים סדקים בצבע.

אברו בחשיפה כפולה Overmarbling

בסגנון אברו זה, עושים שילוב של כמה יצירות אברו על גבי אותו המשטח\נייר, בכל פעם נותנים ליצירה להתייבש ואז מעבירים עוד שכבה על גבי אותו המשטח\נייר. אפשר לבצע זאת כמה פעמים.

Akkase Ebru (Stenciled Ebru)

סגנון זה באמנות אברו מורכב מכמה שלבים, בשלב הראשון יוצרים תבנית כלשהי באחד הסגנונות ומעבירים לדף. אחרי שהיצירה מתייבשת, חותכים מיצירה נוספת צורה כלשהי ומדביקים על היצירה הראשונה. סגנון זה כולל בתוכו גם ציור וקליגרפיה על גבי יצירות אמנות אברו.

Hatip (Orator) Ebru

סגנון באמנות האברו אשר נקרא גם סגנון “הנואם”, שם הניתן לו בגלל שיוצר הסגנון היה נואם במסגד “איה סופיה” שבטורקיה. סגנון זה משלב פרחים או צורות החוזרות על עצמן, והן נוצרות בצורה אחידה כמה שניתן באמצעות טיפטוף צבעים שונים אחד לתוך השני ולבסוף יצירת צורה אחידה מכל עיגול צבעוני באמצעות מחטי אברו.

Dalgalı Ebru (גלים)

טכניקה מתקדמת באמנות האברו אשר יוצרת מראה תלת מימדי של גלים או בד מקופל. ניתן לשלב סגנון אברו זה עם כל סגנון אחר, מכיוון שהוא נוצר בעת העברת היצירה לדף, ובכדי לקבל את האפקט, מחזיקים בקצוות מנוגדים של הנייר, ובעת הטבילה, מסובבים ומזיזים את הדף על גבי המים בשלבים.

אברו פרחים (Çiçekli Ebru)

סגנון זה באמנות האברו נקרא גם “Necmeddin Ebruları” או “Necmeddin Ebru Marbling” , על שם Necmeddin Okyay אשר נחשב היוצר של סגנון זה. למרות שניסו לפניו לצייר פרחים באמנות האברו, לא הייתה הצלחה גדולה עד שהגיעה טכניקת Necmeddin Okyay. הטכניקה משלבת רקע חד או דו-גווני בדר”כ וציור פרחים באמצעות יצירת עיגולים מטיפות (שימוש במחטי האברו) ושינוי צורתם בהתאם.

הירשמו לעידכונים